Polskie filmy w 2013 roku!

10:57 Igor Banaszczyk 0 Comments

Co się kręci w Polsce 2013?
Wbrew zapowiedziom krytyków i samych filmowców wygląda na to, że nie czeka nas w kinie kryzys. Z filmów kręconych w Polsce i z udziałem Polaków jest co najmniej kilka takich, na które czekam z niecierpliwością. Oto najciekawsze z nich:
1)
Hiszpanka reż. Łukasz Barczyk – jak dla mnie absolutny numer jeden! Młody reżyser, ciekawe plenery (m. in. Łódź), akcja umieszczona w 1918 roku, medium, szpiedzy, wielka polityka i historia. W jednej z głównych ról Jakub Gierszał, w dodatku film ma być kręcony w stylistyce ekspresjonizmu niemieckiego (czyżby czarno-biała taśma?). Jeśli trafią w klimat „Medium” będziemy mieli kultowy polski film.
Co może nie wyjść – obawiam się o scenariusz. Jeśli nie będzie się trzymał kupy, to wyjdzie jak to często bywa poszatkowane nie-wiadomo-co.
2) Być jak Kazimierz Deyna reż. Anna Wieczur-Bluszcz – film w zasadzie już w kinach, ale jeszcze go nie oglądałem. Ubawił mnie trailer – czyżbym wreszcie (od czasu „Rezerwatu”) doczekał się porządnej polskiej komedii? I do tego jeszcze akcja osadzona na przełomie lat 80. i 90. (odzywają się moje sentymenty)? Trzeba zobaczyć!
Co może nie wyjść – komedia to jednak trudny gatunek dla filmowców. Zwłaszcza polskich.
3)
Baczyński reż. Kordian Piwowarski – świetny trailer z piosenką Czesława i Meli Koteluk. Kilka niezłych zdjęć i perspektywa czasowa ze spojrzeniem z XXI wieku? Ostro i po bandzie, ale może być naprawdę ciekawie. Liczę na metafizyczną przypowieść z kapitalnymi zdjęciami i muzyką.
Co może nie wyjść – idea. Trochę boję się tej awangardy. Nie chciałbym oglądać Baczyńskiego pacyfisty.
4)
Czerwony pająk reż. Marcina Koszałka – autor zdjęć z „Rewersu” i „Uwikłania” kręci film o jednym z najsłynniejszych polskich seryjnych morderców! Nic dodać nic ująć.
Co może nie wyjść – wszystko. Ten film to wielka niewiadoma, ale czekam niecierpliwie.
5)
Fotograf reż. Waldemar Krzystek – reżyser „Małej Moskwy” o seryjnym mordercy z ZSRR i obławie na niego, która wiedzie do Polski.
Co może nie wyjść – Krzystek znowu o radzieckiej jednostce w Legnicy? Miejmy nadzieję, że nie będzie to „Mała Moskwa 2”
6)
Ostatnie piętro reż. Tadeusz Król – thriller psychologiczny, o szanowanym patriocie z małego miasteczka, który musi bronić swojej rodziny.
Co może nie wyjść – trochę zbyt enigmatyczny opis, może być bardzo różnie.
7)
Venus in fur reż. Roman Polański – Polański o ekranizacji sado-masochistycznej noweli z początku XX wieku? No cóż historie związane z seksem i seksualnością zawsze były najsilniejszą stroną tego reżysera.
Co może nie wyjść – Trochę zbyt lekko i komediowo. Jeśli wyjdzie drugie „Co?” to ja dziękuję.
8)
Smoleńsk reż. A. Krauze – Cóż... Wahałem się czy umieścić ten film tutaj, ale mam nadzieję, że reżyser tego formatu sprosta zadaniu. Mam nadzieję, że wobec „Dni bez Smoleńska” i opluwania tych których interesuje tylko prawda, film ten będzie swego rodzaju podporą i umocnieniem w działaniu.
Co może nie wyjść – Wolałbym nie oglądać wybuchających bomb i rosyjskich pocisków ziemia powietrze. Ale jeśli Krauze zdecyduje się pokazać jakiegoś P.O.lityka zaangażowanego w zamach, wtedy nie będę kręcił nosem.

You Might Also Like

0 komentarze: